• Miłość winno się zakładać

    więcej na czynach niż na słowach. /ĆD nr 230/

  • Trzeba pragnąć i wybierać jedynie to,

    co nam więcej pomaga do celu,

    dla którego jesteśmy stworzeni. /ĆD nr 23/

  • Nie obfitość wiedzy,

    ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie

    rzeczy zadowala i nasyca duszę. /ĆD nr 2/

  • Ćwiczeniami duchowymi nazywa się wszelkie sposoby

    przygotowania i usposobienia duszy do usunięcia

    wszystkich uczuć nieuporządkowanych,

    a po ich usunięciu - do szukania i znalezienia woli Bożej /ĆD nr 1/

Kim jesteśmy

Początki

Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej rozpoczęło swoją działalność jesienią 1990 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był o. Aleksander Jacyniak SJ. Od 1992 roku w prowadzeniu Domu Rekolekcyjnego pomagają Siostry ze Zgromadzenia Sacré Coeur.

W ostatnich latach: 31 lipca 2007 roku dyrektorem ICFD został o. Leszek Mądrzyk SJ. Natomiast od czerwca 2011 funkcję dyrektora ICFD pełnił o. Grzegorz Jankowski SJ a jego współpracownikami byli o. Grzegorz Ginter SJ, o. Przemysław Gwadera SJ oraz s. Joanna Orpel RSCJ a później s. Anna Żamojda RSCJ. 

Od września 2021 roku dyrektorem jest o. Robert Bujak SJ a w stałej ekipie naszego Domu Rekolekcyjnego pracują obecnie o. Andrzej Szczypa SJ, o. Piotr Stanowski SJ, o. Piotr Szymański SJ oraz s. Lucyna Ligęska RSCJ, która prowadzi również sekretariat ICFD.

Misja

Celem działalności Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej jest na pierwszym miejscu udzielanie Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli. Prowadzimy także rekolekcje w życiu codziennym oraz organizujemy inne rekolekcje, sesje i skupienia rekolekcyjne. Współpracownikom proponujemy pogłębianie zagadnień z duchowości ignacjańskiej w formie sesji formacyjnej.

W naszym Centrum odbywają się także spotkania Animatorów i uczestników Spotkań Małżeńskich, Ignacjańskiej Wspólnoty Małżeństw "Kochać i służyć" oraz Trójmiejskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh).

Wszystkie propozycje zmierzają do pogłębienia osobistego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju człowieka.

Ekipa

Stałą ekipę ICFD tworzą:

Robert Bujak SJ

Dyrektor ICFD, duszpasterz, rekolekcjonista, kierownik duchowy. Ukończył psychologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po studiach pracował jako duszpasterz akademicki na KUL, w Domu Formacji Duchowej w Kaliszu, był Magistrem nowicjatu jezuitów w Gdyni i Rektorem kolegium jezuitów w Warszawie. Jego pasją jest drugi człowiek i odkrywanie Bożego działania w nim. 


Lucyna Ligęska RSCJ

Należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. Wiele lat zajmowała się nauczaniem religii w liceum oraz duszpasterstwem młodzieży, a także była opdpowiedzialna za formację w Zgromadzeniu. Współprowadziła Centrum Duchowości Sacré-Coeur w Warszawie.  Jednym z jej ulubionych sposobów odpoczynku jest kontemplacja piękna przyrody. W ICFD zajmuje się dawaniem rekolekcji, towarzyszeniem duchowym oraz sekretariatem.

Andrzej Szczypa SJ

Na początku swej posługi pracował jako duszpasterz dzieci, młdodzieży i studentów w Szczecinie oraz w Łodzi. Od 15 lat pracuje jako rekolekcjonista, kierownik i towarzysz duchowy w domach rekolekcyjnych w Kaliszu i w Gdyniu. Od 30 lat praktykuje modlitwę jezusowa. Lubi wędrować po górach, biegać, a także czytać poezję i literaturę historyczną.  

Piotr Szymański SJ

Rekolekcjonista, mówca, kierownik duchowy, obecnie rekotor jezuickiego domu zakonnego w Gdyni. Od wielu lat uczy innych ludzi modlitwy bazując na duchowości ignacjańskiej, jak również na duchowości Ojców Kościoła oraz duchowości kontemplacyjnej. Prowadził Szkołę Kontaktu z Bogiem, wspólnotę Magis, a przez 8 lat był magistrem nowicjatu w Gdyni. W wolnych chwilach udaje się na długie trasy trekkingowe po pomorskich i kaszubskich szlakach. 

Piotr Stanowski SJ

Rekolekcjonista i towarzysz duchowy, obecnie pomaga w formacji nowicjuszy w gdyńskim nowicjacie jezuitów. Ukończył studia z teologii biblijnej na Boston College w Stanach Zjednoczonych. Pasjonuje się św. Pawłem i historią początków chrześcijaństwa a gdy ma chwilę dla siebie to biega i jeździ na rowerze. W ICFD zajmuje się dawaniem rekolekcji, towarzyszeniem duchowym oraz komunikacją internetową. 

Pośród osób współpracujących z Centrum są jezuici, kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie.

O domu

O domu

Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej znajduje się w budynku Kolegium Ojców Jezuitów. Chociaż położone w Centrum Gdyni (niedaleko dworca PKP i PKS - 15 minut pieszo), znajduje się na uboczu miejskiego gwaru. Leży ono na wzgórzu, na osiedlu domków jednorodzinnych, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (pas zieleni i lasów ciągnący się wzdłuż Gdańska, Sopotu i Gdyni).  Z okien budynku oraz z tarasu znajdującego się na dachu, rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską i Półwysep Helski, Takie położenie sprawia, że ICFD jest dla wielu osób wspaniałym miejscem skupienia, modlitwy, refleksji i odpoczynku.


Czytaj więcej

Wesprzyj nas!

Z wdzięcznością przyjmiemy każdą ofiarę pieniężną na fundusz rekolekcyjny naszego ośrodka. Fundusz powstał z myślą o wspieraniu osób uboższych, które także pragną uczestniczyć w rekolekcjach i sesjach oraz jako wsparcie dla koniecznych inwestycji w ICFD.

Ofiary można składać osobiście w czasie pobytu w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej lub dokonując wpłaty na nasze konto lub przekazem pocztowym.

Czytaj więcej

Zdjęcia

Fotogaleria