Czym są rekolekcje ignacjańskie?
Autorem Ćwiczeń duchowych, bo taka jest oryginalna nazwa rekolekcji ignacjańskich, jest św. Ignacy Loyola (1491-1556), założyciel zakonu Jezuitów. Są one formą rekolekcji w całkowitym milczeniu. Uczą spotkania z Bogiem poprzez rozważanie Słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym. Są także ścieżką poznania i spotkania ze sobą samym. Zakładają, że do poznania Boga potrzebne jest poznanie siebie. I na odwrót: poznanie siebie prowadzi do poznania Boga. Rekolekcje ignacjańskie zostały oficjalnie zatwierdzone przez papieża Pawła III w 1548 roku.
Codzienny program Ćwiczeń Duchowych składa się z:
- wprowadzeń do osobistej modlitwy podawanych przez rekolekcjonistę
- osobistej modlitwy 3-4 razy dziennie po 45-60 min.
- rozmowy z osobą towarzyszącą: kapłanem, siostrą zakonną lub osobą świecką (20-25 min.)
- konferencji
- Eucharystii
- Adoracji Najświętszego Sakramentu
- rachunku sumienia
Pierwszym etapem rekolekcji ignacjańskich jest tzw. „Fundament”, który trwa 5 dni. Jego tematem jest miłość Boga do człowieka. W czasie Fundamentu rekolektant uczy się ignacjańskiej metody medytacji oraz rachunku sumienia. Kolejnymi etapami są tzw. „Tygodnie”, które mają określoną tematykę i trwają zazwyczaj 8 dni. Poszczególne etapy rekolekcji ignacjańskich można odprawiać nie częściej niż raz w roku. Wynika to z faktu, że są one bogatym doświadczeniem duchowym i wymagają zastosowania go w swojej codzienności. Dodatkowo rekolekcje zapoznają uczestników z tzw. regułami – zestawem duchowych zasad, które pomagają nazywać i rozeznawać wewnętrzne poruszenia, co z kolei jest pomocne w podejmowaniu decyzji.
Dla kogo są rekolekcje ignacjańskie?
Przeznaczone są dla osób, które pragną dobrowolnie i szczerze pogłębić swoją wiarę poprzez osobiste spotkanie z Bogiem obecnym w Jego Słowie. Ze względu na znaczny wysiłek duchowy w rekolekcjach mogą wziąć udział osoby, które są gotowe otworzyć się na przesłanie Słowa Bożego i wgląd w siebie. Wyraża się to zdolnością do obserwowania swoich poruszeń duchowych i wypowiadaniem ich przed osobą towarzyszącą. Rozmowy są objęte całkowitą tajemnicą.
Do odprawienia rekolekcji wymagane jest zachowanie całkowitego milczenia, które zakłada wyłączenie telefonów komórkowych i skupienie na treści przeżywanych medytacji. Konieczne jest także uczestnictwo we wszystkich punktach programu. Nie polecamy odprawiania rekolekcji osobom przeżywającym silne stany emocjonalne, które mogą odciągać uwagę od rozważanych treści. Trzeba wziąć pod uwagę, że rekolekcyjne milczenie może potęgować wewnętrzne napięcie. W rekolekcjach mogą uczestniczyć osoby, które dysponują wystarczającym zdrowiem potrzebnym do codziennej intensywnej modlitwy, zachowania milczenia, wysłuchania i zanotowania wprowadzeń do medytacji.
Do odprawienia rekolekcji wymagana jest znajomość układu Ksiąg Starego i Nowego Testamentu w Piśmie Świętym tak, aby móc samodzielnie odnaleźć teksty, z których korzysta się w czasie wprowadzeń do medytacji i w czasie samej medytacji.
Jaki jest sposób ich odprawiania?
Istnieją różne sposoby odprawiania Ćwiczeń duchowych. Najpowszechniejszym z nich jest wyjazd ze swojego miejsca zamieszkania do domu rekolekcyjnego. Rekolekcje mają wtedy charakter zamknięty ze względu na odosobnienie czyli zamieszkanie, od 5 do 8 dni, w domu rekolekcyjnym.
Dla osób, które ze względu na swoje codzienne obowiązki życiowe nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju wyjazd przewidziane są tzw. rekolekcje w życiu codziennym. Polegają one na przeżyciu 30 dni w atmosferze modlitewnego spotkania z Bogiem pośród swojej codzienności. Służy temu wysłuchanie wprowadzeń do medytacji, samodzielne ich odprawienie oraz rozmowa z osobą towarzyszącą raz w tygodniu. Tego typu formą rekolekcji są choćby tzw. rekolekcje internetowo-radiowe. Więcej informacji o nich można znaleźć na stronie: www.wzch.org.pl/rekolekcje-radiowe (lub w naszej zakładce - Rekolekcje internetowo-radiowe).
Rekolektant w zależności od swoich predyspozycji psychiczno-duchowych oraz po rozeznaniu z osobą towarzyszącą może zdecydować się na uczestnictwo w kolejnych etapach rekolekcji bądź zakończyć je na samym Fundamencie lub I Tygodniu. Nie ma obowiązku odprawiania wszystkich Tygodni jak również powtarzania całego cyklu Ćwiczeń. Niektóre domy rekolekcyjne proponują czasem możliwość odprawienia wszystkich czterech tygodni w formie tzw. rekolekcji miesięcznych.
Ważne informacje
Rekolekcje ignacjańskie należy rozpocząć od pierwszej części czyli od „Fundamentu”, który trwa 5 dni. Decydując się na udział w rekolekcjach ignacjańskich wyraża się zgodę na zamieszkanie w domu rekolekcyjnym przez cały czas trwania rekolekcji. Nie ma możliwości dochodzenia lub uczestnictwa w części programu.
Na rekolekcje ignacjańskie przyjmujemy wyłącznie osoby, które ukończyły 21 rok życia. Osobom w wieku 16-23 lat proponujemy dostosowaną do ich wieku formę rekolekcji ignacjańskich zwaną Szkołą Kontaktu z Bogiem. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.szkolakontaktu.pl
Aby zapisać się na rekolekcje należy przesłać swoje zgłoszenie wypełniając formularz na wybrany termin za pomocą strony internetowej lub listownie. Wymagane jest otrzymanie potwierdzenia o przyjęciu na rekolekcje. Bez niego nie jest możliwe uczestnictwo w Ćwiczeniach. W potwierdzeniu znajduje się informacja dotycząca przedpłaty.
Nasz dom
W Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni dysponujemy pokojami 2-osobowymi z łazienkami. Kilka z nich służy jako pokoje 1-osobowe tym, którzy w pierwszej kolejności poproszą o nie w zgłoszeniu. W ramach zakwaterowania zapewniamy: bieliznę pościelową, mały ręcznik i 3 posiłki dziennie. Prosimy o zabranie ze sobą Pisma Świętego, przyborów do notowania oraz obuwia wyłącznie do poruszania się we wnętrzu domu rekolekcyjnego.
Do dyspozycji rekolektantów udostępniamy „herbaciarnię” wyposażoną w czajniki, kubki, kawę (wyłącznie mieloną), herbatę, cukier, mleko do kawy. Nie prowadzimy sprzedaży artykułów spożywczych. Zapewniamy wyłącznie dietę lekkostrawną (gotowaną). Nie mamy możliwości przygotowywania specjalistycznych diet.
Przyjazd na rekolekcje jest możliwy wyłącznie w godzinach pracy recepcji. Uprzejmie informujemy, że nie wynajmujemy pokoi gościnnych.
---
o. Dariusz Michalski SJ
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek
w godz. 10.00–12.00
oraz w godz. 15.00–17.00
W czasie trwania sesji/rekolekcji:
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek
w godz. 15.00–16.30
Wtorek - nieczynne!
Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.