07fdef5812ae3146043012e4fc26058a 5903bb0004ee43673d690e4eff57663a 63863b75334751cb8314d08622272aa6 83be838a1c68f11ef9e4e39de541f318 b28da3c831c3176879cecde96d31b9ca d84f2790b8548d70bb64ce74713227fe e349c9e99b303bc8206ff5cbf52af9eb

Rekolekcje kontemplatywne w życiu codziennym

kontemplatywne

Kontemplacja oznacza patrzenie, postrzeganie. Chodzi najpierw o rzeczywistość taką, jaka ona jest. Ale to postrzeganie prowadzi nas do głębi naszego serca, a w nim – do spotkania z Bogiem. Rekolekcje kontemplatywne to konkretna droga prostej modlitwy, w której stajemy wobec świętego imienia Jezus. W tym Imieniu zawiera się wszystko, jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 2666. Wypowiadając z miłością i szacunkiem imię Jezus, stajemy w obecności samego Boga. Nic więcej nie potrzebujemy robić.

 

Ten sposób modlitwy, który ma w chrześcijaństwie bardzo starożytną tradycję i był praktykowany już w IV wieku przez Ojców i Matki Pustyni, został rozwinięty przez węgierskiego jezuitę, o. Franza Jalicsa w konkretne kroki, prowadzące od zewnętrznego postrzegania natury po wchodzenie coraz głębiej w przeżywanie Bożej Obecności we własnym sercu, wypowiadając imię Jezus. Jest więc pewną formą sposobu spotykania się z Bogiem zwanego Modlitwą Jezusową.

 

Do przejścia tej drogi zapraszamy wszystkie osoby, które poszukują w swoim życiu prostej modlitwy trwania przed Bogiem.

 

Na tę drogę może wejść każdy. Nie potrzeba do tego doświadczenia modlitwy ignacjańskiej, lectio divina czy jakiejkolwiek innej. Owszem, mogą nam one pomóc w przeżywaniu spotkania z Bogiem, lecz nie są konieczne. Wystarczy głębokie pragnienie spotkania Boga w ciszy i prostocie naszego serca. To modlitwa, w której odsuwamy od siebie myśli, obrazy, pomysły, idee – by spotkać Boga takiego, jakim jest w Jego świętym Imieniu.

 

Jeśli uważnie wzywamy imienia Jezusa do wewnątrz nas, wtedy stajemy w Jego obecności i otwieramy się na Jego moc. Cała osoba Jezusa jest obecna w imieniu „Jezus Chrystus". Łączymy się z Jego osobą, wchodzimy w relację z Nim. Chrystus zmartwychwstały jest niewidzialnie obecny i skuteczny. Wypowiadając Jego imię wchodzimy w przestrzeń nowej relacji z Bogiem. O tym mówi nam św. Paweł w liście do Efezjan: "Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani, wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Bożą" (Ef 3, 7-19).

 

Te rekolekcje będą odbywały się pośród naszego życia. Będą trwały 6 tygodni, co stanowi pewną adaptację podręcznika o. Franza Jalicsa SJ, który ułożył metodę składającą się z 10 okresów. Jest to więc droga dla tych, którzy mają naprawdę głębokie pragnienie prostego spotykania się z Bogiem i budowania głębokiej więzi z Nim. Każdego dnia potrzebujemy przeznaczyć 1 godzinę na modlitwę według przedstawianych nam kroków. Na początku każdego okresu otrzymamy materiały potrzebne do dalszej drogi. Materiały będą w formie krótkich nagrań – filmów, do których otrzymamy link. Raz na tydzień będzie możliwość indywidualnej rozmowy z osobą towarzyszącą. Może to być osoba świecka lub zakonna, kobieta lub mężczyzna. Będzie ona służyła swoim osobistym doświadczeniem w praktykowaniu tego sposobu modlitwy. Do niej będzie można się również zwracać z pytaniami, wątpliwościami czy trudnościami w odprawianych rekolekcjach. Rozmowa będzie odbywała się za pomocą komunikatorów internetowych lub telefonicznie. 

 

Rekolekcje rozpoczniemy w niedzielę, 14 lutego (tuż przed Środą Popielcową). Ponieważ jest to spójna droga, podczas której nie da się nadrobić poprzednich kroków, dlatego zapisy przyjmujemy do środy, 17 lutego. Po tym dniu zamykamy grupę rekolekcyjną. Zapisujemy się przez formularz - klikając przycisk "Zapisz się" u dołu tej strony.

 

Na podany nam adres mailowy będziemy co tydzień przesyłać link do nagrań, w których będą znajdować się impulsy oraz wskazówki do modlitwy na dany tydzień.

 

Rekolekcje poprowadzi o. Grzegorz Ginter SJ oraz Agnieszka Kamińska wraz z ekipą i współpracownikami Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej.

 

Pierwszy filmik opowiadający o tych rekolekcjach jest publicznie dostępny po tym linkiem, pozostałe będziemy wysyłać tylko do zapisanych uczestników. 

 

Podsumowanie:

Czas trwania rekolekcji: 14 lutego – 28 marca (6 tygodni, w domu, w życiu codziennym)

Zapisy: ZAKOŃCZONE

Ilość czasu na modlitwę: 1 godzina dziennie

Materiały: wysyłane do zapisanych uczestników

Rozmowa z osobą towarzyszącą: 1 raz na tydzień 20-30 minut.

Koszt rekolekcji: 300 zł

 

Istnieje również możliwość odprawienia tych rekolekcji samodzielnie, bez towarzyszenia duchowego.

Osoby zainteresowane taką samodzielną formą odprawienia rekolekcji nie wypełniają formularza zgłoszeniowego (u dołu strony). Prosimy jedynie o zgłoszenie mailem na adres sekretariatu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tym, którzy zapiszą się mailowo na tę samodzielną formę odprawiania rekolekcji kontemplatywnych będziemy wysyłali wszystkie materiały potrzebne do owocnego przeżycia tego czasu.

Koszt rekolekcji bez towarzyszenia: 150 zł

 

Brak wydarzeń

Sekretariat czynny:

Poniedziałek, środa, czwartek, piątek

w godz. 10.00–12.00
oraz w godz. 15.00–17.00

W czasie trwania sesji/rekolekcji:

Poniedziałek, środa, czwartek, piątek
w godz. 15.00–16.30

Wtorek - nieczynne!

Podziel się...

Prenumerata RSS

feed-image Nasze doniesienia

Gościmy

Odwiedza nas 199 gości oraz 0 użytkowników.

Ten serwis używa cookies!

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem